Články

Esbit – príbeh úspešného výrobcu outdoorového riadu

Ako to dnes býva firmy vznikajú a zanikajú no ak má značka  nad 80 rokov tak  na tom niečo bude, v článku sa dozviete príbeh značky Esbit ktorá je známa pre svoje nápadité, vysoko kvalitné outdoorové výrobky.

Dá sa povedať že produktov  sa prelína skúsenosť s vášňou pre poskytovanie spoľahlivých a inovatívnych produktov, ktoré sú vyrobené na to aby pomohli prežiť vaše outdoorové dobrodružstvá na mnoho rokov dopredu. Dnes sa už  Esbit radí medzi TOP značky a ponúka outdorový riad, príbory, hrnčeky a cestovné oceľových fliaš. Ale ako tomu bolo na začiatku ?

História značky Esbit

Ako podnikateľ a komerčný umelec Erich Schumm spočiatku pracoval v rôznych spoločnostiach. V roku 1933 založil v Stuttgarte firmu Schuma a tri roky neskôr vytvoril Erich Schumm palivo vo forme tabliet, nazvané krátko Esbit. Malé biele kocky, ktoré spoľahlivo horia, sa stali veľmi  predávané a  začal export, Do viac ako 70 krajín. Primárne  bol Esbit použitý pri kempovaní alebo pri pohone drahších hračiek modelu parného vláčiku.

Obdobie počas druhej svetovej vojny

Ako člen nacistickej strany, prevzal v roku 1940 v Stuttgarte, textilné továrne Loeb od židovského majiteľa. V máji 1943 bol vylúčený z NSDAP (v Stuttgart ) okresné vedenie mu vzalo  členstvo v strane pretože prijal  židovských zamestnancov to v tom čase znamenalo neodpustiteľný prehrešok. Ako by toho nebolo dosť v tom istom roku budova spoločnosti v Štugarte bola zničená pri nálete, a Erich Schumm musel presťahoval so svojou spoločnosť do obce  Murrhardt. Poučený zo správania strany svojich „rizikových“ zamestnancov preklasifikoval ako „nútene nasadených“ tým ich ochránil pred deportáciou do iného tábora kde  podmienky boli omnoho horšie.

 

Po druhej svetovej vojne

Po druhej svetovej vojne Schumm sa pustil do potravinového odvetvia   v Murrhardte založil cukrovar továreň, a produkoval výrobky, ako sú žuvačky (rok 1950). Pôvodná firma Schumm Plast vyrábala plastové výrobky pre dom a záhradu v roku 1950 a 1960.

V roku 1960,spustil výrobu papierových uterákov a mydla, ktoré sa začali používať vo verejných inštitúciách. Po smrti Erich Schumm sa stal riaditeľom spoločnosti Karl-Friedrich Kleemann (1938-1992).Ten  pracoval pre Schuma od roku 1968, od roku 1969 ako výkonný riaditeľ. Viedol firmu až do svojej smrti v roku 1992 úspešne pokračovala. V roku 1994  sa stala súčasťou  Haniel Textilservices (HTS, CWS-boco)

V 1978 Schumm pri cestoval do Spojených štátov zapáčili sa mu  zvukových knihy a potom založil prvé nemecké Audio vydavateľstvo s umeleckou i náučnou literatúrou . Vydavateľstvo existuje dodnes pod názvom Steinbach.

Schuma založil klub pre seniorov v Murrhardt a nadáciu „Erich Schumm Foundation“.Dňa 9. novembra 1973 bol menovaný čestným občanom mesta Murrhardt.

Esbit prvý model ohrievaču na pevné liehové palivo 30 a 40 roky

ohrievač esbit

Dobový reklamný plagát liehového ohrievaču:

Kompletná galéria Esbit  výrobkov až po súčasnosť

 

Ako hodnotia značku Esbit užívatelia ?

Dlhoročné skúsenosti oceňujú i užívatelia ktorí si zaobstarali nejaký výrobok od tejto značky, sami môžete použiť  google a hľadať: “ Esbit skúsenosti  a pod“ ako príklad tu nájdete pár vysoko hodnotených výrobkov.

Napríklad táto termoska na jedlo získala hodnotenie  na heureka.cz  88%  hodnotilo 85 ľudí a cca 40 recenziíFJ750ML_1600x1600-komprimiert

esbit-termoska-na-jedlo-hodnotenie


Outdoorové variče sú pre značku Esbit  základ na stránke rei.com  Súprava SOLID FUEL získala hodnotenie  4.2 bodu z 5tich  a 19 recenzií.
varic-esbit-fuel-solid-pocket

varic-esbit-hodnotenie


Skúsenosti na Amazone s esbit termoskami sú tiež dobré napríklad vákuová  termoska s dvojitou nerezovou stenou má hodnotenie 4.4 z 5 hviezdičiek  a 11 recenzií samozjreme kladných. Pozrieť termosku v obchode

 

VF750ML-11

esbit-amazon

Related posts

One Thought to “Esbit – príbeh úspešného výrobcu outdoorového riadu”

  1. jančí

    ten esbit varič priniesol moj dedko na stanovačku

Leave a Comment