Články

Teplá citrónová voda má zdravé účinky

Citrónová voda nie je len uhasí smäd lepšie ako akýkoľvek iný nápoj ale tiež poskytuje pre naše telo dostatok vitamínov, minerálov a životne dôležitých stopových prvkov.Je to tiež veľký energetický booster, keď sa prebudíne  naše tkanivá sú dehydrované a zúfalo potrebujú tekutiny, ktoré pomôžu vylúčiť toxíny.
V článku nájdete  výhody ktoré získate ak ráno a počas  vypijete teplú citrónovú vodu.

 

 

Nabije vás elektrolytmi

Teplá citrónová voda poskytne veľké množstvo hydratačných elektrolytov vo forme draslíka, vápnika a horčíka.Pri teplej citrónovej vode sú tieto elektrolyty využité lepšie a rýchlejšie.

Zlepšuje regeneráciu svalov a tkanív

Ak potrebuje lepšiu regeneráciu pite počas dňa citrónovú vodu , alebo čaje s citrónovou vodou tá totiž pomáha opravovať tkanivá a odstraňuje svalovicu – svalovú bolesť ktorá vznikla vyššou námahou než na akú boli vaše svaly zvyknuté.

Budete mať lepšie trávenie

Pitie teplej citrónovej vody zlepšuje trávenie. V tomto prípade najviac hrá úlohu obsah kyseliny citrónovej  v citróne. Táto kyselina spolupracuje s rôznymi enzýmami v tele a stimuluje sekréciu žalúdočných štiav. Zabraňuje rôznym žalúdočným ťažkostiam ktoré sú spôsobené prejedením alebo konzumáciou ťažkého jedla.

Zlepšuje činnosť pečene

Teplá citróvá voda pomôže vašej pečeni produkovať viac enzýmov,ktoré sú dôležité trávenie, očistu,látkovú výmenu a celkovo čistí pečeň.

Odstraňuje toxíny

Teplá voda s citrónom je tiež súčasťou mnohých jedálničkov,diét a detoxikačných plánov. Citrónová šťava pomáha vašemu telu vyplaviť z tela škodliviny a tým ho detoxikuje. Podľa tradičnej ázijskej medicíny pitie teplej vody dokonca aj podporuje čistenie organizmu a je doporučované ako konečná fáza nočnej detoxikácie. Ráno sa teda pije teplá voda, aby spláchla škodliviny, ktoré telo cez noc pripravilo.

Reguluje pohyb čriev

Zvýši peristaltika čriev a podporíte vylučovanie. A našim cieľom je, aby sa toxické látky z nášho tela čo najskôr dostávali v stolici von, neznečisťovali tráviacu sústavu.

Podporí váš metabolizmus

Teplá voda na lačno je výborný spôsob ako naštartovať metabolizmus, studená voda spôsobí vašej tráviacej sústave šok ,telo sa snaží vyrovnať tepelný rozdiel vody. Ak je telo v šoku metabolizmus sa spomaľuje. Teplá voda s citrónom je dokonalý nápoj na začiatku dňa. Pomáha tráveniu, rozbehne metabolizmus.

Zápasí s bolesťami krku

Teplá citrónová voda môže pomôcť vyliečiť všetko od bolesti v krku, aby mandle zápalu, vďaka protizápalové vlastnosti citróna. Jej teplota nespôsobuje šok ani podráždenie.Kyselina citrónová,  je  odporúčaná proti páleniu záhy.

Odstraňuje depresiu a symptómy úzkosti

Ohriata citrónová voda má vysoký obsah draslíka – depresie a úzkosti sú často spojené s nemajú dostatok draslíka v krvi.Výsledkom sú pocity úzkosti a oslabenie nervového systému draslík v tele zvýšite taktiež príjmom vody s citrónom.

Očisťuje krvnú sústavu

Pomôže očistiť krv a zlepšiť stav tepien.Pre očistu ciev sa používa „cesnakovo-citrónová“ očistná kúra ktorá rozpustí usadené tuky v cievach.

Znižuje krvný tlak

Denné vyšťavenie jedného citróna alebo dvoch citrónov znižuje vysoký krvného tlak o 10% – teplá pitná voda plus citrón je skvelý spôsob, ako začať pracovať na svojom krvnom tlaku.Mali by ju piť všetci ľudia so srdcovými ťažkosťami.

Alkalizuje vás

Ohriata citrónová voda umožňuje, aby vaše telo udržalo vyššiu hodnotu pH, pomáha vášmu telu bojovať s chorobou.kyslá citrónová šťava zlepšuje pH močových ciest, takže tvoria vedia sa brániť premnoženiu baktérií.

Oživiť vašu pokožku

Revitalizuje vašku pokožku ,obsahuje vitamín C, ktorý je známy pre zlepšenie ochorení kože.Citrónovou šťavou môžete potrieť kožu po hmyzím uštipnutie alebo včelím bodnutie, pri svrbení, výskyte akné či niektorých typov ekzémov.

Zmierniť bolesť spôsobenú dnou

Bolesti spôsobované dnou možno pripísať nahromadenie kyseliny močovej – citrón voda napomáha zriedenie túto kyselinu, čím sa zníži tejto bolesti.Viac o tom ako zbaviť dny tu .

Citrónová voda pomáha schudnúť

Citrón obsahuje vlákninu pektín tá pomáha zahnať pocit hladu, šťavy z citrónu pomáhajú tráveniu a vyprázdňovaniu,patrí medzi prírodné spaľovače. Speváčka Beyonce preslávila chudnutie pomocou citrónu a javorového sirupu viac o diéte tu.

Chráňte svoje telo v tehotenstve

V prípade že ste budúca mamička môžete chrániť svoje telo teplou citrónovou vodou tá obsahuje spomínaný vitamín C  ktorý umožňuje telu lepšie vyrovnať s rôznymi vírusmi a pomáha zlepšiť tvorbu kostného tkaniva vášho nenarodeného dieťaťa.

Zmiernenie pálenie záhy

Pridajte lyžičku citrónovej šťavy a pol pohára teplej vody a zmiernite pálenie záhy.Citrónová šťava spoločne s horúcou vodou pomáha s mnohými zažívacími problémami, ako je pálenie záhy, zápcha alebo žalúdočná nevoľnosť.

Pomáha obličkám

V prípade obličkové kamene sú  pre vás problémom  kombinácia  pitnej vody a citrónu pomáha rozpustiť nielen ty, ale i žlčových kamene, pankreasové kamene a vápenaté usadeniny.

Orálne zdravie

Citrónová šťava, ktorá sa aplikuje na ďasná, pomáha zastaviť krvácanie a mierni bolesť zubov.Pomáha ak máte problém s ďasnami ,pôsobí proti zápalu.

Ochrana proti rakovine

Štúdie zistili, že rakovina nemôže prospievať v prostredí, ktoré je alkalické a citrón samotný sa považuje za alkalickú potravinu.

 

Prečo je teplá citrónová voda lepšia ?

Teplá voda s citrónom slúžia ako dokonalý nápoj na začiatok dňa. Pomáha tráviť i ťažšie jedlá, rozbehne metabolizmus, čistí organizmus a krv od odpadových látok z tela. Zabraňuje problémom so zápchou a hnačkou podporuje správnu funkciu čriev. Kvôli vysokému obsahu draslíka slúži ľuďom s ochorením srdca a zabraňuje depresii. Je tiež veľkým pomocníkom pri chudnutí prebytočného tuku.

Odporúčané piť teplú citrónovú vodu lebo oproti tej studenej vode nespôsobí nášmu organizmu teplotný šok,naopak stimuluje tráviaci proces.

Koľko citrónovej vody je dobré vypiť ?

Keď sa prebudíte je dobré vypiť  3dcl až 5dcl  teplej vody  spolu so štavou z citróna , pite počas dna poďla potreby každé 2-3 hodiny ak nevyvíjate zaťažujúcu činosť.

Paradox je že lepšie hydratuje a osviežuje ako studená voda. Teplá citrónová voda je vhodná na zapitie po jedlách vtedy pomáha tráviť rýchlejšie, naopak studená voda brzdí trávenie.

 

Čo robiť aby citrónová voda vydržala dlho teplá ?

Ak napríklad detoxikujete svoj organizmus a nemáte možnosť si ohriať vodu na primeranú teplotu , môžete dať flašku s nápojom pri seba teplo vašeho tela ohreje vodu na požadovanú teplotu , nevýhoda je že je to nepraktické a pomalé .. lepšia voľba je zaobstarať si termohrnček alebo termosku , v tých “ nerezových vákukových“ sa zachová teplota na dlhý čas. Je to praktickejšie ako prvý spôsob.

 

Related posts

Leave a Comment